Buty z wkładką karbonową

Bieganie w triathlonie i duathlonie, biegi uliczne, ultra, bieżnia
Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

śr cze 29, 2022 10:22 pm

Hejka. Dużo osób poleca ostatnio butą z tą wkładką, która powoduje eksplozję tempa biegu :). Ktoś z Państwa ma/używa/poleca? Przyznam, że cena trochę odstrasza (w sklepie biegacza coś ponad 900 zł widziałam - może ktoś zna ciekawe promocje). Które firmy są godne polecenia, które je produkują? Wiem o Nike i Adidasie. Dziękuję z góry,
Awatar użytkownika
robertino
Posty: 910
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:46 pm

śr cze 29, 2022 10:49 pm

Hoka robi też z wkładką carbonową. Nigdy w takich nie biegałem, szkoda mi kasy, za tę cenę, to mam prawie 3 pary jak się uda promo złapać.

Wysłane z mojego SM-A525F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

śr cze 29, 2022 10:56 pm

O Hoki to moje ulubione buty, cena masakryczna. Koledzy gdzieś chyba w Tkmaxx wyhaczyli za 300 zł z 1200 zł przecena. Takich okazji szukam.
Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

czw cze 30, 2022 7:46 am

olesia pisze:
śr cze 29, 2022 10:22 pm
Hejka. Dużo osób poleca ostatnio butą z tą wkładką, która powoduje eksplozję tempa biegu :). Ktoś z Państwa ma/używa/poleca? Przyznam, że cena trochę odstrasza (w sklepie biegacza coś ponad 900 zł widziałam - może ktoś zna ciekawe promocje). Które firmy są godne polecenia, które je produkują? Wiem o Nike i Adidasie. Dziękuję z góry,
Może coś od New Balance? Może jest Twój rozmiar

https://nbsklep.pl/new_balance_fuelcell ... X_EALw_wcB
Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

czw cze 30, 2022 9:35 am

O, fajne, ale brak mego rozmiaru, ja mam 40,5 do biegania. Dzięki, bedę szukać u nich na stronie.
Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

czw cze 30, 2022 9:37 am

Zwróć uwagę na rozmiarówkę. Bo wydaje mi się, że wychodzi jakoś specyficznie.
arthuroo
Posty: 98
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:35 pm

czw cze 30, 2022 12:41 pm

a jaki zysk oczekujecie na karbonówkach ? intuicja podpowiada, ze triathlonie nie ma swiezosci w biegu, wiec moze i efekt sprezystosci jest/bedzie przecietny.
Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

czw cze 30, 2022 1:32 pm

arthuroo pisze:
czw cze 30, 2022 12:41 pm
a jaki zysk oczekujecie na karbonówkach ? intuicja podpowiada, ze triathlonie nie ma swiezosci w biegu, wiec moze i efekt sprezystosci jest/bedzie przecietny.
Ciężko właśnie powiedzieć ale sądzę że marginalnie. Do tego but butowi nierówny. Zastanawiałem się jakiś czas temu czy nie spróbować, ale po rozmowie z kolegą biegaczem temat porzuciłem. Do tego oczywiście fakt, że dopiero co zacząłem znów biegać i sporym ryzykiem było przejście ze sporej amortyzacji jaką dał NB 1080v11 na NB Tempo (wciąż fajna pianka, ale teoretycznie najszybszy but z tej serii). Jednak jakiś proces adaptacji wpadł, but bardziej wymagający ale i tak daleko do startówek pewnie też nieco wpłynął na progres. Na chwilę obe

Patrząc, że but dałby 1% zysku to przy tempie 3:50/km przy 10km (38:20) ucinamy 23s czyli zjeżdżamy "za darmo" o ponad 2s na km do czasu 37:57. Przy tym tempie jak będzie zysku z kolei 0,5% wychodzi ucięcie tempa na poziomi 1s/km.

W przypadku 5km teoretycznie tempo będzie lepsze więc zysk teoretyczny większy.

Biorąc pod uwagę wolniejsze tempa to procentowo utniemy więcej, ale wsparcie buta będzie mniejsze więc wychodzi zapewne na mniejszą korzyść bądź jej brak. O ile jest korzyść przy tempie 3:50/km bo przesłanki podawane w materiałach mówią o tempach 3:00-3:20 a tempa słabsze są jedynie delikatnie wspomniane.

Ostatnio wróciłem do biegania po bieżni i odczuwam co się dzieje pod nogami mając na nogach nieco "szybsze" buty, bieżnię oraz brak zakrętów/podbiegu. Staram się biegać tak jak w tri a nie jakbym miał lecieć na sucho- większy rytm, nie za długi krok.

Zacząłbym od zweryfikowania czy udaje się nam pobiec w tri w teoretycznym zakresie tempa w porównaniu do biegu na sucho. Jeżeli tak to eksperymentować można, jak nie to i but nie pomoże bo problem jest gdzieś indziej.

Natomiast trafiając dobre promo pewnie bym się skusił bo jak widać to i ceny butów podskoczyły do zawrotnych.
Awatar użytkownika
kajet
Posty: 1180
Rejestracja: wt lis 05, 2019 2:15 pm

czw cze 30, 2022 3:14 pm

Były badania, ponoć Nike i Asics dają zdecydowanie więcej niż inne marki, a niektóre modele innych marek nie dają nic:
The analysis focused on the benefits in terms of percentage compared to the control shoe. (did the shoes help compared to the control shoe?)
We also evaluated if they had the same benefits as the Nike Vaporfly.
We found a lot of variability between shoes regarding performance.
We saw the Nike Alphahly and Vaporfly performing 3 % better than the regular shoes. (these have the same technologies. Therefore, these results were what we expected)
The Asics Metaspeed Sky matched the performance of the Nike shoes.
There was a middle ground. Some shoes performed better than the control shoe but worse than the Nike shoes. (Endorphine Pro and New Balance RC Elite with 1.5 % performance benefit)
The shoes that did not give any performance benefits were the Hoka Rocket X and Brooks Elite 2.
https://scientifictriathlon.com/tts322/

Osobiście trochę mi szkoda hajsu. Mam wątpliwość, czy coś dają przy prędkościach 4:15/km i wolniejszych. Szybciej biegam (w dobrym dniu) piątkę w triathlonie oraz piątkę i dychę na sucho, mocno pronuję, nie wiem.
Zaproś tu swoją kuzynkę lub wujka - będzie weselej.
www.enduhub.com/kajet
Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

czw cze 30, 2022 5:30 pm

Ja nie spodziewam się nie wiadomo jakich prędkości. Chciałam znać po prostu opinie kogoś, kto stosuje. Z tą ceną ok 1 tys to przeginka, ale tak za 300-600 zaryzykowałabym, tym bardziej, ze moje startówki już się "kończą". Gadałam z kilkoma osobami i z tri i tylko biegaczami i potwierdzają zalety tego karbonu.
U mnie dycha ostatnio to ok 43 min, a w Olsztynie na olimpijce przy dobrych warunkach (płasko i chłodno), to ok 45 min. Nie wiem, czy to duża, czy mała różnica. Fakt faktem, że ostatnie zawody to ja właśnie bieganiem wygrywam. Jeśli za tą samą robotę miałby być większy zysk, to czemu nie? Samo bieganie też bardzo mnie wciągnęło ostatnio i startuję też w biegach, nie tylko samo tri.
ODPOWIEDZ