Suplementacja w triathlonie

Demo
Posty: 3
Rejestracja: wt lis 05, 2019 9:54 pm

śr sty 22, 2020 12:02 pm

Witam
Jestem w trakcie okresu przygotowawczego i przede mną coraz bardziej wymagające treningi dlatego zastanawiam się nad włączeniem do diety suplementów tylko nie wiem jakie będą najlepsze w tym sporcie,kreatyna,bcaa ,beta-alanina czy inne?
Macie jakieś wskazówki a może wystarczą zwykłe witaminy?
Awatar użytkownika
weekendowy
Posty: 157
Rejestracja: śr lis 06, 2019 9:57 am

śr sty 22, 2020 2:15 pm

…przypuszczam, że nie robisz trzech jednostek treningowych dziennie… na naszym poziomie spokojnie starcza dieta zrównoważona i odpowiednia ilość snu….a że większość ludzi ma w tej kwestii dużo za uszami to starają się nadrabiać suplami… organizm ludzki normalnego człowieka wbrew pozorom nie potrzebuje miliona kalorii z różnymi dodatkami....z tych wszystkich wymienionych cukiereczków to chyba kreatyna jest najszerzej przebadaną substancją...i jak w większości substancji wszelakich ..wszystko w nadmiarze szkodzi....
Awatar użytkownika
Szajba
Posty: 492
Rejestracja: wt lis 05, 2019 5:04 pm

czw mar 05, 2020 10:11 am

Podepnę się pod temat, choć suplementacja o której myślę dotyczyć będzie witamin, magnezu, żelaza czy potasu.
Stosujecie wyżej wymienione? Jeśli tak, to czy jest to stała suplementacja, w razie braków lub niemożliwości dostarczenia w diecie, w przypadku objawów wskazujących na znaczny niedobór?
Proszę śmiało pisać, nie jest to żadna forma dopingu a raczej troska o zdrowie. Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz uzupełniałbym niedobory korzystając z dobrodziejstwa warzyw czy owoców, w obecnych czasach niestety marchew nie smakuje jak marchew, kiszona kapusta niewiele ma wspólnego z kiszeniem a wszystko ogarnąć z własnego ogródka nie sposób.
Na dodatek w związku z stosowaną obecnie dietą musiałem zrezygnować z Nutelli która jak powszechnie wiadomo jest nieocenionym źródłem magnezu ;)
When you have to shoot...Shoot! Don't talk

https://www.strava.com/athletes/11696370
Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

czw mar 05, 2020 12:47 pm

Ja piję non stop sok z buraka. Miałam b. niski poziom ferrytryny, mimo, że żelazo w normie. Podobno to nie zależna wartość od płci tylko od intensywności treningów. Po miesiącu ładnie poziom skoczył. Dodatkowo 8 tys D3 - teraz tez już norma.
Awatar użytkownika
weekendowy
Posty: 157
Rejestracja: śr lis 06, 2019 9:57 am

czw mar 05, 2020 2:54 pm

...zdecydowanie z supli wybieram sok z buraków w ilościach ostrożnych oraz w mniej ostrożnych ilościach masło orzechowe, oczywiście nie mówię tutaj o Nutelli....@Szajba coś dla Ciebie!!!! i cały rok podobnie jak Ola ...duże dawki D3
Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

czw mar 05, 2020 3:06 pm

Przemku bo tego nie da się pić w ilościach hurtowych 😂😂😂
superfrog
Posty: 169
Rejestracja: wt lis 05, 2019 5:33 pm

czw mar 05, 2020 4:15 pm

Jeżeli się ogólnie zjada więcej, niż przeciętny człowiek, to razem z tym zjada się więcej mikroelementów, witaminek, itd. O ile nie zjada się tylko śmieciowego jedzenia.
Ja jem różnorodnie, mimo to przy ponad 10h treningu muszę się posiłkować mikroelementami z tabletek i czuje różnice. Czasem łyknę magnez, bo jakiś lekarz mi kiedyś to zasugerował. Krew w normie.

Maslo orzechowe jem prawie codziennie. Co tam jest cennego?
Doczytałem. Coś tam ma, jak to orzechy.

Olesia, ile pijesz tego soku i w jakiej postaci?
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:04:18
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
RafałM
Posty: 215
Rejestracja: wt lis 05, 2019 5:00 pm

pt mar 06, 2020 8:26 am

Magnez + potas obowiązkowo. 3 x 1 tabletka "magnokal", 1x tabletka multiwitaminy, wit D3 + K2. W ciągu dnia wciągam jeszcze szklankę soku z buraka domowej roboty. Po dłuższych treningach shake z białka i soku pomarańczowego. Zdarzają mi się problemy ze skurczem łydek więc obecnie wolę dmuchać na zimne. Jak pisała @olesia, masło orzechowe też jest dobre. Jak kupię, to rzadko słoik wytrzymuje dwa dni. Córki pochłaniają w ilościach większych niż nutellę :-)
Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

pt mar 06, 2020 9:21 am

Ja pije sok z buraków taki jednodniowy, kupuje codziennie albo co 2 dni. Nie jest smaczny no ale cóż zrobić.
Dodatkowo jest kapsułka Tranu wapna i K.
Jeszcze każdego dnia jogurt naturalny który sama robie. To trochę ze strachu przed problemami na biegu - na razie odpukać jest ok.
Awatar użytkownika
robertino
Posty: 910
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:46 pm

pt mar 06, 2020 10:33 am

a ja nie suplementuję w ogóle. Dopóki wyniki badań są w normie, to nie biorę żadnych dodatkowych tabletek.
ODPOWIEDZ