Tańsza alternatywa dysków

Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

pt mar 13, 2020 8:12 pm

Czyli zdania z pompowanie są podzielone, może zbyt odważnie się obchodziłem z aerojacketem.

Z wagą oczywiście, że zgoda, plus motyw, że jak mamy spory profil to zysk też będzie mniejszy i wracamy do punktu w którym opyla się go zapodawać do kół o niskich profilach. I to jest chyba jedyna metoda.

Co do samego zysku cover vs non cover jak najbardziej wskazuję na zysk. W przypadku jacket vs dysk już jednoznacznie bym się nie określił.
hobbes
Posty: 4
Rejestracja: pt gru 20, 2019 12:56 pm

sob mar 21, 2020 8:40 am

Na pewno na płaskie trasy warto założyć aerojacket niezależnie od jego wagi. Wg danych wheelbuildera aerojacket daje ok 90% korzyści z dysku.

Na trasy o większych przewyższeniach trzeba się zastanowić. Mialem kiedyś aerojacket i ważył on raczej bliżej 500g niż 350 (do kół Mavic Cosmic Carbone 50mm).

Dysk na pewno będzie szybszy ale jeśli jest poza czyimś zasięgiem finansowym to nakładka jest super opcją - zwłaszcza jeśli ktoś dysponuje tylko kołami o niskim profilu.
Triangle Sports
Awatar użytkownika
endi8888
Posty: 536
Rejestracja: wt lis 05, 2019 9:13 pm

pn lis 09, 2020 4:05 pm

Pozwolę sobie odkopać temat, bo zaczynam myśleć o kołach z wyższym profilem (a może dysku?) jako upgrade na następny sezon.
Opcja budżetowa typu RON - w grę wchodzą opcję tylko na oponę (znając mój pech nie pcham się w szytki)..

Teorię w sumie znam, że niby parę sekund powinno dać ale pytanie do praktyków:

teraz jeżdżę na kołach Planet X'a aluminium stożek 25mm i jakoś mi to bardzo nie doskwiera.

1. Czy przy prędkościach avg ok 34-35km/h na połówce (no może za rok będzie ciut szybciej...;) zestaw stożek 80mm + dysk tył ma sens?
2. Ktoś przechodził taką zmianę i może coś dodać od siebie?
3. A może olać ten dysk i kupić jakieś lżejsze kółka 50mm? (to bym sobie też w szosie wykorzystał?)

Z góry dzięki za informacje.
Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

pn lis 09, 2020 6:45 pm

Coraz więcej informacji w internecie się znalazło na temat łożysk i piast. Oprócz samego profilu warto zwrócić uwagę również na te elementy. Zweryfikowałbym jakie podzespoły RON pakuje do swoich kół.

Wspominany wcześniej aerojacket uznaję za dobry zakup, chociaż cena sprowadzenia go do PL to wydatek dodatkowy. Sprzedałem go tylko i wyłącznie, że chciałem zejść z wagą kół i miałem już przednie koło 80mm a pasował do konkretnego profilu. Dlatego Twój pomysł stożka 50 uważam za dobrą ścieżkę. W kolejnym sezonie (jaki tam będzie tam będzie) i tak zyskasz i wtedy może pomyślisz nad aerojacketem bądź czymś analogicznym. Tylko i tutaj, zwróciłbym uwagę na podzespoły kół. Na przykład jeżeli chodzi o koła Mavica, producent stosuje dziwną konstrukcję bębenka. Generalnie z Mavicami są opinie skrajne. Niektórzy są bardzo zadowoleni, drudzy zdecydowanie odradzają. Taką metodą bym przefiltrował nieco różnych producentów.
Awatar użytkownika
Willi
Posty: 607
Rejestracja: wt lis 05, 2019 9:46 pm

pn lis 09, 2020 10:09 pm

50, dyskiem trzeba mocno kręcić by były efekty, a mavic’i miałem 6 lat i raz je serwisowałem-smarowanie nigdy nic się nie popsuło.
Awatar użytkownika
endi8888
Posty: 536
Rejestracja: wt lis 05, 2019 9:13 pm

wt lis 10, 2020 8:27 pm

Dzięki za głosy. Na razie 2:0 dla 50mm.

muszę się zacząć doktoryzować z producentów... A może by tak po tanioniości od "majfrendów" bardzo popularny u nas w kraju zestaw - obręcze karbon 50mm + piasty novateca?
Awatar użytkownika
KamilN
Posty: 157
Rejestracja: wt lis 05, 2019 6:04 pm

wt lis 10, 2020 11:06 pm

Ja mam zestaw Hed Jet 60/90 i jestem z niego zadowolony, są stosunkowo lekkie, stabilne nawet przy dość silnym wietrze, co przy mojej masie ma znaczenie. Aerodynamikę też mają dobrą. Porównując rok do roku rower w Olsztynie, gdzie różnica w sprzęcie to zmiana kół z Vision 30mm na 60/90 to czas jest taki sam, ale haczyk jest w szczegółach.
W 2018 była ładna słoneczna pogoda, pojechałem ze średnią prędkością 36,1km/h, na średniej mocy 230W (NP 235) i średnim tętnie 170 bpm, w 2019 średnia prędkość to 36,0 km/h, moc 215W (NP 221) i tętno 163bpm, ale podczas całego roweru lało jak z cebra.

2018 - https://connect.garmin.com/modern/activity/2731093130
2019 - https://connect.garmin.com/modern/activity/3663667552

Planowałem zrobić nakładkę do tylnego koła, ale na stronie FLO znalazłem info, że zysk ze zmiany 90mm na dysk to raptem 15 sek na 40km, dużo niedużo, ale zapał spadł ;)
https://flocycling.com/pages/aerodynamics

Edit. O ronach myślałem, ale ich masa zniechęca a hedy udało się trafić w dobrej cenie. Pod Olsztynem składają koła FALCON, jakość i cena podobno nie do pobicia, na żywo prezentują się dobrze a kosztowały niewiele więcej od rona.
Triathlete - A person who doesn't understand that one sport is hard enough!
Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

śr lis 11, 2020 10:40 am

Są też koła Evanlite, które również zbierają dobre opinie. Do dyspozycji, masz własny konfigurator więc możesz złożyć taki zestaw o jakim wspomniał Kamil.
Awatar użytkownika
endi8888
Posty: 536
Rejestracja: wt lis 05, 2019 9:13 pm

śr lis 11, 2020 3:57 pm

Dzięki za pomysły i informacje.

Z moich przemyśleń wychodzi, że poszukam zestawu przód 50-60/ tył 50-60 lub przód 50-60 / tył 80-90.
Skłaniam się ku temu rozwiązaniu ze względu na niższą wagę, ograniczony budżet i większą uniwersalność tego rozwiązania.

Dysk na razie odpuszczam, bo noga jeszcze nie taka... (choć RON ma bardzo fajne nowe produkty z serii Aeron X), ale jak niestety to bywa, że tanie dyski są dość ciężkie a lekkie są za drogie:)

Będę się przyglądał "polskim" producentom i jakimiś promocjami, bo jednak jakaś gwarancja/serwis w razie co (i tfu tfu... niektórzy dają programy crash replacement...)

Z waszych wpisów i tego co znalazłem w sieci w grę wchodzą: Evanlite, Falcon, No limited, Ron, Jagu.
Z piast raczej w necie polecają DT swissy.

Czasu przez zimę mam sporo więc coś tam wybiorę. Chyba, że trafi się jakaś dobra opcja na używane to też rozważę.
scott_mtb
Posty: 434
Rejestracja: śr lis 06, 2019 11:27 am

śr lis 11, 2020 7:20 pm

...przesadzacie z tą nogą na dysk - chcesz to bierz - każdemu "pomoże" - ja przez 2 lata śmigałem z Ronem pierwszej generacji który ważył 2kg i fakt - ciężko było go rozbujać ale potem już szło teraz podstawowy model pod oponkę waży tyle co inne dużo droższe ok 1200-1300gr - mam teraz taki i szczerze w tej cenie (ok 2k - w promce czasami ok 1.8k za nowy dysk)nie widzę konkurencji

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ