rower - jaki sprzęt polecacie

lola
Posty: 209
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:40 pm

pt lut 10, 2023 10:13 am

pept pisze:W jaki sprzęt zainwestować, żeby to miało ręce i nogi?
Co ma znaczenie? Budżet do 6 tys. Oczywiście chętnie kupię za mniej jeśli można trafić coś jakościowego.
A można?
To zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań.
Na podstawie doświadczenia powiedziałbym, że warto zainwestować w pomiar mocy.

Wysłane z mojego SM-A725F przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Blackowa
Posty: 9
Rejestracja: pn maja 15, 2023 4:22 pm

pt maja 26, 2023 5:28 am

Hej, chciałabym za dwa lata wystartować w IM,ale nie mam na czym 🙈 Polecicie coś,co nie jest za miliony?
I chciałabym,by na dłużej starczyło,bo nie stać mnie na częstą wymianę sprzętu. Nie znam się więc nawet wcześniej nie patrzyłam na używane rowery,ale moze warto 🤔
Rower ma sluzyc też do trenowania więc pewnie nie będzie to typowy rower TT,a chyba bardziej szosa,gdzie można założyć lemondkę. Nie wiem...tak myślę.
Budzet? Nie mam... I tak pewnie będę kupować na raty. Ale myslę,ze takie maks 10tys? Nawet nie wiem na co mam patrzeć przy wyborze (oprocz koloru🤣).
Wzrost 168cm
Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

pt maja 26, 2023 8:27 am

Budżet solidny. Można by myśleć w sumie o nowym rowerze jeżeli nie wiesz na zwrócić uwagę przy zakupie bądź nie masz kogoś kto mógłby obejrzeć z Tobą rower. Przy nowym potencjalnie omijasz koszta serwisu/napraw które mogą się pojawić po zakupie a sprzedający je zatai. Przy używanym biorąc pod uwagę solidne oględziny można zaoszczędzić przy zakupie. Natomiast używany może być nieco zmodyfikowany pod poprzedniego użytkownika (za mocno przycięta sztyca przedniego widelca)

Szukałbym roweru marki : Specialized, Cervelo, Bianchi, Giant a wersja dla kobiet to Liv , Focus, Ridley, Canyon, Felt, Argon, Cannondale, Cube, Author, Willier, Sensa, niekoniecznie Trek

Jeżeli rower szosowy plus lemondka to bezpieczniej z kierownicą aluminiową i bez kierownicy aero- chyba że Giant Propel z dedykowanym systemem montażu. Nie powinien to być rower z ramą o geometrii tzw endurance. Szerokość kierownicy nie większa jak 400mm.

Czy rower z włókna czy aluminiowy - kwestia dyskusyjna. Uderzałbym w hamulce szczękowe, chyba że mieszkasz przy górach więc hamulce tarczowe (lepiej hydrauliczne, jednak mechanicznych tarczowych bym nie skreślał) sprawdzą się lepiej

Z takim budżetem wydaje mi się, że można spokojnie znaleźć rower na ramie karbonowej (niekoniecznie) na osprzęcie shimano 105 bądź Ultegra (11 biegów z tyłu), z przodu zębatki w układzie 50/34, krótka korba (max 170 mm).

Ważna kwestia to koła. Jasne, że koła z włókna na stożku świetnie wyglądają, są stosunkowo lekkie, jednak lekkie koła aluminiowe potrafią również jechać bardzo dobrze. Unikałbym kół na szytkach, kół francuskiej marki Mavic, jak również paru polskich producentów. No i oczywiście chińskich wynalazków.

Oprócz wzrostu równie ważna jest waga użytkownika ;) ze wzrostu można mniemać o rozmiarze 48-50 max

Natomiast wcale bym nie skreślał roweru czasowego/triathlonowego. Zależy ile przewidujesz trenować a szczególnie trenować na drodze i czy przewidujesz jazdy stacjonarne.
Awatar użytkownika
Blackowa
Posty: 9
Rejestracja: pn maja 15, 2023 4:22 pm

pt maja 26, 2023 9:53 am

Tak myślałam, że mam mniej patrzeć na treka (mój młody mówil mi, ze nie mają dobrej opinii, ale jezdzi MTB). A w moim sklepie stacjonarnym większosc to właśnie treki :? Sporo wytycznych napisales. Dziękuję bardzo :) !! Będę miała w czym przebierać. Mieszkam w Wielkopolsce, po górach jeździć nie będę :D
Trenować będę raczej na dworze. Nie mam możliwości umieszczenia trenażera w mieszkaniu (druga sprawa to też koszta :( ). Ile będę trenować? Jeszcze nie wiem, nie myslałam o tym. Na pewno raz w tygodniu chciałabym długi wyjazd zrobic, na pewno coś na zakładkę w tygodniu. Pracuję na trzy zmiany więc muszę bardzo to przemyśleć. Do pracy mam 35km w jedną stronę i żeby sobie robić treningi to często do pracy jezdze rowerem, a wieczorkiem (albo przed pracą) biegam. Stąd też wybór szosy, by była wykorzystana maksymalnie. Nie ukrywam, że boję się, że z czasowym rowerem sobie nie poradzę (kwestia ułożenia siebie na nim też mnie przeraza, bo nie mam się kogo w moim mieście zapytac). Jednak mam teraz szosę dla początkujących więc do pracy miałabym czym jezdzic, wykorzystałabym ją też do treningów.

A moja waga poki co to 62-63kg :roll:
Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

pt maja 26, 2023 12:17 pm

Patrząc z perspektywy kosztów, w takim przypadku poszedłbym w rower szosowy z lemondką, obecnego pewnie bym się pozbył - utrzymanie i zajmowanie się od czasu do czasu dwoma rowerami też kosztuje. Jeżeli trenażer jest niemożliwy to generalnie będzie trudniej, ale to nie jest tematem pytania. Treki w MTB również właśnie mają taką opinię niezbyt dobrą. Szosowe generalnie są ok, jednak zdecydowanie marketing prześcignął jakość w tym przypadku. Ceny używanych też poszły niestety w górę

Podsumowując
- rama 48-50 max
- napęd 11 rzędów z tyłu (10 też ok), przód korba 50/34 (tzw kompakt)
- geometria nie "endurance"
- kierownica aluminiowa, nie w kształcie aero by można było bezpiecznie zamontować lemondkę
- koła, przede wszystkim lekkie, ilość szprych na przodzie 20 max (może być nawet 16 bądź 18), tył 24. Nie ma sensu przy tej wadze mieć więcej szprych a to zawsze ucina z wagi kół
- lemondka to trochę też specyficzna sprawa, są różne kształty rurek, podłokietniki im większe tym lepiej

Mimo wszystko próbowałbym z rowerem używanym i środki które zostaną spożytkować w perspektywie na:
- lemondkę
- bidon na lemondkę
- siodełko do tri
- strój
- kask (lekki bądź aero w zależności od prędkości)
- opony
- zmianę kół
- uchwyt za siodełko
oczywiście nie od razu
Awatar użytkownika
Blackowa
Posty: 9
Rejestracja: pn maja 15, 2023 4:22 pm

pt maja 26, 2023 12:44 pm

Dziękuję☺️

Ciężko będzie znaleźć coś przy tych wytycznych 🙈 Juz zauwazylam,ze wiekszosc szos ma hamulce tarczowe 🤔 Jak znalazlam Gianta Propela to mial kierownicę aero 🙈 No nic... będę na nockach w pracy miala co robic 🤭 Podałeś duzo danych wiec mam co robić.
Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

pt maja 26, 2023 6:19 pm

Słuchaj Mateusza, to rowerowy guru :) i zna się chłopak.
Ja połowy z tego, co napisał nie skumałam, więc spoko, a od paru lat na rowerze Tri jeżdżę :)
Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

ndz maja 28, 2023 8:02 am

Nie przesadzajmy.

Podałem nieco wskazówek, które właśnie wszystkie mogą być ciężkie do zrealizowania od razu. Jednak obecnie szczególnie przy nowy rowerze w takim rozmiarze dla kobiety z kilkoma nie powinno być problemu.

Jak wpadnie mi coś w oko to podeślę.
lola
Posty: 209
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:40 pm

wt maja 30, 2023 9:39 pm


Blackowa pisze:Nie mam możliwości umieszczenia trenażera w mieszkaniu (druga sprawa to też koszta :( ).
Od 7 lat jeżdżę/trenuję na trenażerze rolkowym kupionym jako nowy za 500PLN. Ma oczywiście swoje ograniczenia, ale do regularnych strukturyzowanych treningów daje radę. Więc trenażer nie musi być drogi.

FireTriFighter pisze: Mimo wszystko próbowałbym z rowerem używanym i środki które zostaną spożytkować w perspektywie na:
- lemondkę
- bidon na lemondkę
- siodełko do tri
- strój
- kask (lekki bądź aero w zależności od prędkości)
- opony
- zmianę kół
- uchwyt za siodełko
oczywiście nie od razu
Jeśli mówimy o trenowaniu, to rozważyłbym dodatkowo pomiar mocy. Odkąd takowy kupiłem 2.5r temu to nie wyobrażam sobie trenowania i startowania bez pomiaru.


Wysłane z mojego SM-A725F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

śr maja 31, 2023 8:07 am

Zdecydowanie zdanie @lola potwierdzam, bo również od takiego trenażerka zaczynałem i zapewne w takiej kwocie można pozyskać prosty rolkowy egzemplarz. Jednak, jeżeli jest już pomysł na treningi na zewnątrz to wszystko do przemyślenia.

Pomiaru zasadniczo celowo nie wskazywałem, ale i tutaj każdy kto zaczął kręcić z pomiarem rozumie jakie daje możliwości.

Rower można też złożyć, najtrudniej chyba pozyskać ramę, z częściami raczej problemu nie będzie - sam z resztą mam nieco na stanie więc do zrobienia.
ODPOWIEDZ