Po kontuzji/chorobie

Wszystko, co dotyczy treningu więcej niż jednej dyscypliny
Paf
Posty: 2
Rejestracja: sob cze 11, 2022 6:37 pm

śr cze 15, 2022 9:20 am

Cześć koleżanki i koledzy!

Mam temat dochodzenia do formy po kontuzji/chorobie który trochę mnie nurtuje.

Po krótce: zaczynam dopiero przygodę z tri (do tej pory dwa sprinty tak ad hoc bez specjalnych przygotowań).
W tym sezonie postanowiłem zrobić trochę więcej startów w związku z czym przygotowania uczciwie zacząłem pod koniec starego roku i z mniejszymi przerwami solidnie przetrenowalem. Do kwietnia dopóki nie przydarzyło się małe przetrenowanie później jakieś chorobsko jedno drugie do tego mało czasu w związku z małym dzieckiem domem robotą i tak przez ostatnie parę tygodni tych treningów było jak na lekarstwo.
W tym momencie czuje że wydolność trochę padła a za 2 tyg zaczynam sezon (w sumie 3xolimpijka i 1/2 we wrześniu) . O ile o połówkę się nie martwię bo w wakacje czasu będzie więcej tak pierwszy start mnie martwi ;)

I teraz pytanie: żeby wrócić do jak najlepszej formy przez teraz najbliższe dni skupić się raczej na tlenowych treningach żeby żeby odbudować jak najbardziej wydolność czy starać się wrócić do założeń sprzed przerwy i rypac różne treningi?

Dodam że trenuje sam stąd te pytanie do bardziej doświadczonych zawodników a może i jakiś trener się wypowie.

Z góry dzięki za odpowiedź.
scott_mtb
Posty: 434
Rejestracja: śr lis 06, 2019 11:27 am

śr cze 15, 2022 10:07 am

Bez przeanalizowania ostatnich tygodni/miesięcy to wróżenie z fusów - formy już w te 2 tygodnie nie zbudujesz więc skupił bym się bardziej na krótszych ale z akcentem na prędkościach startowych zadaniach i im bliżej startu tym bardziej odpuszczaj i stawiaj na regenerację (chyba , że jest to start z marszu mający na celu podbudowanie formy a docelowy start A to wrzesień...temat rzeka a za mało informacji - jak są wątpliwości to zerojedynkowo zawsze lepiej być niedotrenowanym niż zajechanym).

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Paf
Posty: 2
Rejestracja: sob cze 11, 2022 6:37 pm

śr cze 15, 2022 11:47 am

Dzięki za odpowiedź i radę.

Oczywista oczywistość że nie zbuduje formy w dwa tygodnie, ale chciałbym odbudować tyle ile się da.
W przerwie były pojedyncze mocne treningi nawet jeden mocny tydzień więc z formy zupełnie nie wypadłem.
Co do planów na sezon to faktycznie docelowa jest połówka, a te olimpijki są raczej formą treningu/sprawdzianów postępów itp., ale też fajnie by bylo się pokazać z dobrej strony ;)

Co do regeneracji to już się naodpoczywałem ostatnimi czasy :D a tak całkiem serio to jasna sprawa że nie ma co przeginać teraz.

Faktycznie treningi na tempach startowych wydają się dobra opcja, dzięki za radę.
scott_mtb
Posty: 434
Rejestracja: śr lis 06, 2019 11:27 am

śr cze 15, 2022 3:08 pm


Regeneracja to nie tylko "odpoczynek" od treningów - życie - szczególnie młodego taty potrafi obciążać organizm psychicznie i fizycznie (praca jeśli fizyczna też wcale nie pomaga)więc poza snem pilnujemy nawadniania, odżywiania, automasażu/rolka i treningów regeneracyjnych.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ