Trening Duathlon - początki

Wszystko, co dotyczy treningu więcej niż jednej dyscypliny
Cieniu
Posty: 15
Rejestracja: pn paź 11, 2021 3:16 pm

pt paź 22, 2021 1:06 pm

Witajcie, od kilku lat trenuję kolarstwo, w tym roku postanowiłem też trochę pobiegać oczywiście to początki więc wiecie :D, trening kolarski mam w miarę ogarnięty bieganie też się ogarnie, sam rower to za mało chciałbym to połączyć i wystartować w przyszłym roku w Duathlonie, naczytałem się i mam mętlik w głowie jak rozplanować treningi, czas jest na treningi nie chciałbym go marnować tylko dobrze wykorzystać każdą minute, czy możecie podpowiedzieć coś w temacie jak rozpisać dni treningowe czy np
pon - wolne
wt - bieg
śro - rower
czw - wolne
piątek - bieg
sobota - rower
niedziela - bieg

itp czy np każdy dzień trening choć może być za dużo.

z góry dziękuję za pomoc :)

Cieniu Pozdrawia
arthuroo
Posty: 98
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:35 pm

pt paź 22, 2021 1:27 pm

brick przynajmniej raz w tygodniu we wszystkich kombinacjach najpierw bieg/rower z kolarstwa najlatwiejsze (szybsza adaptacja na rowerze) potem rower/bieg i na koncu bieg/rower/bieg.
superfrog
Posty: 169
Rejestracja: wt lis 05, 2019 5:33 pm

pt paź 22, 2021 2:43 pm

Kolarstwo to serce i moc w nogach. Masz pewnie dobrze rozwinięte.
Bieganie to także powięzi i stawy. W związku z tym na początku bardzo łatwo o kontuzje przeciążeniowe, które mogą nie wyjść od razu. Trzeba zaczynać powoli.
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:04:18
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
Cieniu
Posty: 15
Rejestracja: pn paź 11, 2021 3:16 pm

pt paź 22, 2021 3:00 pm

superfrog - tak tak na spokojnie przez 4 miesiące stosowałem marsz/bieg by właśnie nie doszło do przeciążenia itp najgorsze to kontuzja i to na początku.
arthuroo - masz na myśli cały sezon z zakładkami ?
Awatar użytkownika
kajet
Posty: 1180
Rejestracja: wt lis 05, 2019 2:15 pm

pt paź 22, 2021 4:25 pm

Witamy na forum!!

Nie jestem trenerem i się nie znam.

Ale się i tak się powymądrzam! W bieganiu dość istotna jest częstotliwość. Jeśli w ramach zakładki udałoby Ci się dołożyć czwarte bieganie (krótkie i luźne), to byłby to czysty zysk. Nie musiałoby to oznaczać więcej godzin biegania tygodniowo. Częstsze i krótsze biegi to mniejsze ryzyko kontuzji. Zgadzam się, co do zasady, że zakładki trzeba robić przed sezonem, natomiast jesienią czy zimą są one sposobem zwiększenia objętości treningu (ewentualnie - jak w mojej propozycji - częstotliwości biegania). Bo zaliczysz i rower, i bieg, a prysznic weźmiesz tylko jeden.

Byłoby super, gdyby Ci się chciało prowadzić dziennik treningowy (wbrew nazwie sekcji, częstotliwość publikowania wpisów jest najzupełniej dowolna :lol: ), bo "czystych duathlonistów" tutaj nie mamy. Przy okazji łatwiej byłoby Ci zbierać ewentualne porady, bo ludzie widzieliby, co robisz, ile, jak mocno i kiedy.
Zaproś tu swoją kuzynkę lub wujka - będzie weselej.
www.enduhub.com/kajet
Cieniu
Posty: 15
Rejestracja: pn paź 11, 2021 3:16 pm

pt paź 22, 2021 5:15 pm

Dzienniczek sadze ze nie bedzie z tym problemu☺
To może zróbmy tak w tygodniu mam tak do 90min czasu dziennie na trening a w weekend do 150min czy ktos pomoże rozpisac jakby mógł wyglądać caly tydzień treningowy ?
Awatar użytkownika
FireTriFighter
Posty: 1165
Rejestracja: sob lut 22, 2020 2:16 pm

ndz paź 24, 2021 9:12 am

Bardzo ostrożnie podszedłbym do biegania w tym przypadku. Jasne, że z roweru będziesz pewnie łapał dobre tempa, ale tutaj również potrzeba czasu by jak wyżej napisano zaadaptować się. Dzięki temu zamiast leczyć urazy będziesz trenował i startował.
Z historii choćby tego roku widać, że kolarze potrafią w duathlony bardzo dobrze, a i w triathlony również ;) przykładowo sprint Czempiń rozbił kolarz, który nie przebiegł nawet 10km przed zawodami.
Cieniu
Posty: 15
Rejestracja: pn paź 11, 2021 3:16 pm

ndz paź 24, 2021 11:34 am

Gdyby tydzien treningowy wygladal tak:
Poniedzialek - wolne
Wtorek - trucht/rower/trucht
Sroda - trucht/rower/trucht
Czwartek - wolne
Piatek - trucht/rower/trucht
Sobota - trucht/rower/trucht/rower/trucht
Niedziela - trucht/rower/trucht/rower/trucht

Nie bieg a trucht dla bezpieczenstwa 10 tygodni. Czy bedzie to dobra opcja na poczatek?
Oczywiscie zwiekszanie objetosci o kilka minut na tydzien, 5 tydzien regeneracyjny i powtorka.
ODPOWIEDZ