Trening dla zupelnie poczatkujacego w triatlonie

Wszystko, co dotyczy treningu więcej niż jednej dyscypliny
david
Posty: 28
Rejestracja: pt wrz 10, 2021 12:19 pm

pn wrz 13, 2021 2:27 am

Hej. Mam 28 lat

Gdzie moge wykupic plan lub prowadzenie przez kogos ? Prosze o polecenie kogos lub gdzie dostepne sa takie plany? Plan, prowadzenie na 6-9 msc dostosowany do osoby. Moge robic 8-12 jednostek treningowych tyg
Awatar użytkownika
kajet
Posty: 1180
Rejestracja: wt lis 05, 2019 2:15 pm

pn wrz 13, 2021 9:08 am

Pytanie - jaki masz budżet?

Różnice między planem treningowym "z półki", planem aktualizowanym regularnie przez trenera a indywidualnym prowadzeniem są spore.

Tak w ogóle to wydaje mi się, że w pierwszym sezonie trener to raczej zbytek, ale jeśli kilkaset PLN miesięcznie to dla Ciebie nie wydatek, to czemu nie. Wtedy też pewne znaczenie może mieć to, gdzie mieszkasz, aczkolwiek prowadzenie w 100% zdalne nie jest rzadkością.

P.S. Witamy na forum!!
Zaproś tu swoją kuzynkę lub wujka - będzie weselej.
www.enduhub.com/kajet
lola
Posty: 209
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:40 pm

pn wrz 13, 2021 10:03 am

@kajet 8-12 jednostek treningowych tygodniowo to dość ambitne podejście i sądzę, że dobry plan/trener mocno pomogą, w tym dobrać właściwe obciążenie.

Wysłane z mojego SM-A725F przy użyciu Tapatalka

lola
Posty: 209
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:40 pm

pn wrz 13, 2021 10:10 am

Jak Twoje pływanie? Jeśli masz tutaj dużo do poprawy, to szukałbym kogoś blisko Twojej lokalizacji, kto będzie mógł z Tobą w realu pracować.

Wysłane z mojego SM-A725F przy użyciu Tapatalka

arthuroo
Posty: 98
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:35 pm

pn wrz 13, 2021 10:14 am

Zakładam, że generalka Ciebie nie interesuje, a solidne ukończenie z bananem na twarzy.
Na początek zainwestuj w trenera od pływania, ma Ciebie nauczyć techniki ergonomicznej, że nawet 1500m pod Olimipjkę nie będzie problemem. (czasem o tym zapominają i uczą pływać technikę, której nie da się utrzymać powyżej 400m).
a resztę rozplanuj sam po 2 sesje na pływanie 1+1godziny, rower (jedna dłuższa 2-3godziny, druga interwałowa 1), bieg (tak samo, rozbieganie i interwały 1+1), gimastyka + siłownia 1+1 = 9-10 godzin godzinowo.
w pierwszym sezonie 1/8 dystans na szlif, 1/4 na test. W nastepnym nawet 1/2 na próbę. Po 3 latach, można podejść do fulla.
+ nowy plan na jadłospis, zdrowa dieta bez liczenia kalorii.
Jak się zaprzesz i będziesz trenował solidanie, przygotuj się na zakup nowych ciuchów, takich na codzień. Sama wymiana dżinsów kosztowała mnie tyle co solidne koła, a jak doliczę garnitury, koszule, masakra! Byłbym głupcem gdybym żałował wydania tej kasy.
Awatar użytkownika
kajet
Posty: 1180
Rejestracja: wt lis 05, 2019 2:15 pm

pn wrz 13, 2021 11:12 am

lola pisze:
pn wrz 13, 2021 10:03 am
@kajet 8-12 jednostek treningowych tygodniowo to dość ambitne podejście i sądzę, że dobry plan/trener mocno pomogą, w tym dobrać właściwe obciążenie.
To już zależy od długości jednostek (10-12 szt. to faktycznie sporo, ale nie mylmy 10 jednostek z 10 godzinami treningu ;) ).
Zaproś tu swoją kuzynkę lub wujka - będzie weselej.
www.enduhub.com/kajet
david
Posty: 28
Rejestracja: pt wrz 10, 2021 12:19 pm

pn wrz 13, 2021 11:52 am

kajet pisze:
pn wrz 13, 2021 9:08 am
Pytanie - jaki masz budżet?

Różnice między planem treningowym "z półki", planem aktualizowanym regularnie przez trenera a indywidualnym prowadzeniem są spore.

Tak w ogóle to wydaje mi się, że w pierwszym sezonie trener to raczej zbytek, ale jeśli kilkaset PLN miesięcznie to dla Ciebie nie wydatek, to czemu nie. Wtedy też pewne znaczenie może mieć to, gdzie mieszkasz, aczkolwiek prowadzenie w 100% zdalne nie jest rzadkością.

P.S. Witamy na forum!!
Wliczylem koszt takiego prowadzenia w cala kwote ktora chce w tym momencie przeznaczyc na takie przygotowanie. A bralem pod uwage plan na stronie Roberta Karasia, jednak jesli sie da, wolalbym jak najbardziej ograniczyc wydatki. Musze tez dokupic rower do 6k poniewaz mam stara szose z allegro na ktorej robilem cardio po silowni ale korba sie zepsula i ogolnie tam caly osprzet jest do wymiany. Na pewno zaloze osobny temat w odpowiednim dziale zeby ktos doradzil co kupic. I przede wzystkim czy od razu lepiej uzywana czasowke czy szose.

Mieszkam w malym miescie gdzie niestety nie ma za duzo mozliwosci, wiec takiej sekcji w okolicy nie ma, ani ludzi ktorzy tym sie zajmuja i przebywaja tu na codzien. Na sam basen bede musial dojezdzac niecale 30km.


lola pisze:
pn wrz 13, 2021 10:10 am
Jak Twoje pływanie? Jeśli masz tutaj dużo do poprawy, to szukałbym kogoś blisko Twojej lokalizacji, kto będzie mógł z Tobą w realu pracować.

Wysłane z mojego SM-A725F przy użyciu Tapatalka
Z plywaniem katastrofa jak narazie ale mam nadzieje ze tak jak w innych sportach na poczatku dosyc odczuwalnie powinna wzrastac forma i czas plyniecia jesli zachowa sie systematyke w treningach

arthuroo pisze:
pn wrz 13, 2021 10:14 am
Zakładam, że generalka Ciebie nie interesuje, a solidne ukończenie z bananem na twarzy.
Na początek zainwestuj w trenera od pływania, ma Ciebie nauczyć techniki ergonomicznej, że nawet 1500m pod Olimipjkę nie będzie problemem. (czasem o tym zapominają i uczą pływać technikę, której nie da się utrzymać powyżej 400m).
a resztę rozplanuj sam po 2 sesje na pływanie 1+1godziny, rower (jedna dłuższa 2-3godziny, druga interwałowa 1), bieg (tak samo, rozbieganie i interwały 1+1), gimastyka + siłownia 1+1 = 9-10 godzin godzinowo.
w pierwszym sezonie 1/8 dystans na szlif, 1/4 na test. W nastepnym nawet 1/2 na próbę. Po 3 latach, można podejść do fulla.
+ nowy plan na jadłospis, zdrowa dieta bez liczenia kalorii.
Jak się zaprzesz i będziesz trenował solidanie, przygotuj się na zakup nowych ciuchów, takich na codzień. Sama wymiana dżinsów kosztowała mnie tyle co solidne koła, a jak doliczę garnitury, koszule, masakra! Byłbym głupcem gdybym żałował wydania tej kasy.
Dokladnie tak jak piszesz. Chcialbym ukonczyc dystans w tempie bez zatrzymania sie a nawet troche lepiej ale jestem swiadomy ze na dobry w porownaniu do innych zawodnikow czas nie ma szans. Poza tym sporo waze jak na taki sport bo w tej chwili 96kg przy 186cm, gdzies od 22 roku zycia zaczalem trenowac glownie silowo + wchodzilo dobre cardio jak robilem redukcje (od dziecka trenowalem sporty wytrzymalosciowe). Teraz chce jeszcze zbic 10kg, gdzie to juz u mnie bedzie mocno sucho. W tej chwili z duza waga robie 16km z zapasem (sprawdzilem i ostatni bieg byl w tempie 4:56/km). Za 4 tyg zaplanowalem sobie pierwszy sprawdzian w zyciu czasu na polmaraton jak jeszcze zejdzie z 3kg.

Na szczescie znam sprawe z tym zbijaniem wagi bo juz zbijalem po prawie 15kg 2 razy w zyciu i wiem jak to jest z ciuchami :D.

I tak sobie analizujac to co napisales mysle ze moze w tej chwili lepiej zainwestowac w samego trenera od plywania i w momencie jak juz te wyniki beda w miare wygladaly, rozejrzec sie za calosciowym planem
lola
Posty: 209
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:40 pm

pn wrz 13, 2021 12:17 pm

david pisze:Musze tez dokupic rower do 6k poniewaz mam stara szose z allegro na ktorej robilem cardio po silowni ale korba sie zepsula i ogolnie tam caly osprzet jest do wymiany. Na pewno zaloze osobny temat w odpowiednim dziale zeby ktos doradzil co kupic. I przede wzystkim czy od razu lepiej uzywana czasowke czy szose.
Nie zniechęcam do zakupy roweru za 6k, ale na pewno nie jest to niezbędne. Sam jeżdżę na dość podstawowym modelu szosy z Decathlonu (kiedyś nowy kosztowal 2k, teraz pewnie bliżej 3k) i jeszcze rower nie byl dla mnie problemem w ukończeniu zawodów.
Jeśli chcesz realnie trenować, to warto pomyśleć nad trenażerem. A to kolejny wydatek.
david pisze: Z plywaniem katastrofa jak narazie ale mam nadzieje ze tak jak w innych sportach na poczatku dosyc odczuwalnie powinna wzrastac forma i czas plyniecia jesli zachowa sie systematyke w treningach
Niestety pływanie dla początkującego jest dużo bardziej wymagające pod względem czasu i wymaganego zaangażowania niz bieganie czy rower, a systematyka (czyli często i regularnie) jest tu jeszcze wazniejsza. Zaczynając od tego, że łatwiej wyjść z domu pobiegać niż jechac 30km w jedną stronę na basen.
david pisze: I tak sobie analizujac to co napisales mysle ze moze w tej chwili lepiej zainwestowac w samego trenera od plywania i w momencie jak juz te wyniki beda w miare wygladaly, rozejrzec sie za calosciowym planem
Zaczęcie od usystematyzowanego podejścia do pływania, nie zapominając przy tym o pozostałych aktywnościach (bieg, rower) wydaje się dobrym pomysłem.


Wysłane z mojego SM-A725F przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

pn wrz 13, 2021 12:29 pm

arthuroo pisze:
pn wrz 13, 2021 10:14 am

Jak się zaprzesz i będziesz trenował solidanie, przygotuj się na zakup nowych ciuchów, takich na codzień. Sama wymiana dżinsów kosztowała mnie tyle co solidne koła, a jak doliczę garnitury, koszule, masakra! Byłbym głupcem gdybym żałował wydania tej kasy.
Ha ha no tak, nowe ciuchy po zmianie sylwetki, o tym nikt nie myśli. Ja nie mieszczę się w moje spodnie piszczałki -rurki :).

Z perspektywy mojej kariery ha ha :D :D :D mogę powtórzyć, że ważne, by ktoś zerknął na Twoje pływanie, bo tak może się zapływać a nic z tego nie będzie. Dobrze robić analizy z nagrań, z nad wody, podwodne itd. Nic tak człowieka nie ustawia do pionu, jak wytknięcie jego błędów i tłumaczenie, co poprawić. Rower i bieg można zdalnie. Technika biegu też do oceny na początku, ale tutaj wystarczy jedno nagranie.
arthuroo
Posty: 98
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:35 pm

pn wrz 13, 2021 4:17 pm

david pisze:
pn wrz 13, 2021 11:52 am
Na szczescie znam sprawe z tym zbijaniem wagi bo juz zbijalem po prawie 15kg 2 razy w zyciu i wiem jak to jest z ciuchami :D.
Triathlon wymaga planowania i systematyczności, bardziej jako styl na życie, a nie sposób na zbijanie wagi - efekty same przyjdą.

16km w poniżej 5min/km to już bardzo przyzwoity wynik na start. Spokojnie, będzie ok. Z doświadczenie poprawnie dobrany plan wyklucza możliwość kontuzji przeciążeniowej. Musisz wszystko zbalansować.
ODPOWIEDZ