Plan na 1/2 i Maraton

Wszystko, co dotyczy treningu więcej niż jednej dyscypliny
trzmiel
Posty: 150
Rejestracja: ndz lis 10, 2019 1:16 pm

pt paź 02, 2020 2:45 pm

Cześć,

Mam pytanie (prośbę o pomoc) dotyczące połączenia planu na 1/2 wraz z planem przygotowania do Maratonu.
Dlaczego ? Chcę wystartować w 1/2 przyszłym senon (termin A wrzesień) a dodatkowo pod koniec sezonu zaliczyć Maraton (jako przed wstępne przygotowanie pod pełnego za 2 lata)

Obecnie przygotowałem się na podstawie planu z książki Matt Fitzgerald.

Moje wymagania/uwagi:
1 - Zastanawiam się czy może nie zmodyfikować planu Matta'a biorąc plan na 1/2 i wymieniając zadania biegowe na zadania z pełnego ?
2 - Nie chce brać na warsztat tylko planu na Maraton, bo i tak 20 tygodni przez startem A rozpocznę pełne przygotowania pod TRI 1/2 (oczywiście zakładam, że powiększonego o ilość i objętość biegową aby dać radę Maraton Wrzesień lub Październik)
3 - Dobrze było by już zacząć trzaskać bazę, Plan Matt'a to tylko 20 tygodni a ja już jestem gotowy na przygotowania, nie chcę przespać czasu jesienno- zimowego.
4 -Jako dodatkowe pytanie czy macie coś polecić jako trening jesień- zima (baza) tri z uwzględnieniem treningów siłowych (zeszły sezon działałem: 2xrower; 2xrower + 2xsiła)

Dziękuję za wszystkie wskazówki i uwagi
Awatar użytkownika
Willi
Posty: 607
Rejestracja: wt lis 05, 2019 9:46 pm

pt paź 02, 2020 3:24 pm

A na czym Tobie zależy bardziej 1/2 czy maraton?
trzmiel
Posty: 150
Rejestracja: ndz lis 10, 2019 1:16 pm

pt paź 02, 2020 3:39 pm

Willi pisze:A na czym Tobie zależy bardziej 1/2 czy maraton?
Najbardziej mi zależy na tym aby za 2 lata zrobić pełnego.

Aby to zrobić w przyszłym roku chcę powtórzyć 1/2 i przesunąć moje granicę w bieganiu do dystansu maratonu.



Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
robertino
Posty: 910
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:46 pm

pt paź 02, 2020 4:09 pm

@trzmiel
Moim zdaniem powinieneś zdecydowanie popracować najpierw nad szybkością.
Uważam, że nie jesteś gotowy na maraton. A mówi mi to Twój wynik z tegorocznego Malborka.
Czy będziesz gotowy za rok? Pewnie w jakimś stopniu tak, po odpowiednim przygotowaniu, ale pod maraton.
Masz bardzo dużo do zrobienia w wielu obszarach.

Powiem tak: ja cisnąłbym na Twoim miejscu ćwiartki, olimpijki, może z jedną połówkę w sezonie. Na długi dystans przyjdzie czas. No chyba, że Ci się spieszy, chcesz zaliczyć występ do CV, a potem „sayonara” i koniec przygody ze sportem wytrzymałościowym.

Szczerze, to nie rozumiem „wydłużania się” dla samego pokonania dystansu. Ale to ja, Ty możesz chcieć po prostu to zrobić.
trzmiel
Posty: 150
Rejestracja: ndz lis 10, 2019 1:16 pm

pt paź 02, 2020 5:27 pm

robertino pisze:@trzmiel
Moim zdaniem powinieneś zdecydowanie popracować najpierw nad szybkością.
Uważam, że nie jesteś gotowy na maraton. A mówi mi to Twój wynik z tegorocznego Malborka.
Czy będziesz gotowy za rok? Pewnie w jakimś stopniu tak, po odpowiednim przygotowaniu, ale pod maraton.
Masz bardzo dużo do zrobienia w wielu obszarach.

Powiem tak: ja cisnąłbym na Twoim miejscu ćwiartki, olimpijki, może z jedną połówkę w sezonie. Na długi dystans przyjdzie czas. No chyba, że Ci się spieszy, chcesz zaliczyć występ do CV, a potem „sayonara” i koniec przygody ze sportem wytrzymałościowym.

Szczerze, to nie rozumiem „wydłużania się” dla samego pokonania dystansu. Ale to ja, Ty możesz chcieć po prostu to zrobić.
To może jeszcze raz :)

Moim długoterminowym planem było i jest zrobienie pełnego (2022).

Na pewno nie myślę o złamaniu jakichkolwiek 10 lub 12 godzin chciałbym się zmieścić w limicie czasowym.

Pełen i Triathlon jest czymś tylko dla mnie możecie mi wierzyć lub nie ;) oprócz tego miejscem nie dzielę się z tymi informacjami z nikim i nigdzie żadnych Facebook i tak dalej ... Obrazek

W tym sezonie zrobiłem dużo więcej bazy i plan pod połówkę co dało mi szanse kończyć zawody w czasie a także przesunąć moje możliwości wydolnosciowe dwukrotnie.

Kolejny rok jest tylko krokiem do celu 2022. Czyli tak jak mówisz ćwiartki i jedna połówka a do tego chciałem dodać maraton czyli powiększyć swoje przygotowania o więcej biegania. Tak aby organizm już wstępnie przygotować na to co będzie go czekało w kolejnym sezonie.


I dokładnie tak jest po zrobieniu pełnego mam zamiar wyluzować i zostać przy dużo krótszych dystansach i rowerze.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
robertino
Posty: 910
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:46 pm

pt paź 02, 2020 5:31 pm

Ok, rozumiem cel.
W takim razie pytanie brzmi, czy udźwigniesz fizycznie plan do połówki na wrzesień ’21, z podmianką biegania do połówki na maraton.

Bo, czy się zmieścisz w limicie, to raczej nie ma wątpliwości.


wysłane z Tapatalk
trzmiel
Posty: 150
Rejestracja: ndz lis 10, 2019 1:16 pm

ndz paź 04, 2020 9:12 pm

robertino pisze:
pt paź 02, 2020 5:31 pm
...W takim razie pytanie brzmi, czy udźwigniesz fizycznie plan do połówki na wrzesień ’21, z podmianką biegania do połówki na maraton.
Chyba nie mam wyjścia, jeżeli po przyszłym sezonie myślę o pełnym.
Oczywiście może się to zmienić (kontuzje i inne) na tą chwilę jednak taki jest plan.

Pytanie brzmi. Jak ćwiczyć (jaki plan) na okres październik - marzec ? Może tak: Specjalnie dodaję siłę i core w zamian 3ciego treningu roweru
pon. - WOLNE
wt. - ROWER (Interwały) + wt. - CORE
śr. - Bieg (Interwały)
czw. - Siła (ręce) + Siła (ręce)
pt. - CORE + Bieg (Bieg Przebieżki)
sob. - ROWER (Rower Długie wyjeżdżenie)
niedz. - Bieg (Bieg długi)
scott_mtb
Posty: 434
Rejestracja: śr lis 06, 2019 11:27 am

ndz paź 04, 2020 9:33 pm

Nikt nie powiedział,że jak chcesz zrobić pełen dystans to wcześniej koniecznie musisz zrobić maraton - jest wielu zawodników,którzy swój pierwszy maraton z powodzeniem zrobili w trakcie IM - Tomek Kowalski też kiedyś o tym pisał - nie ma reguły a maraton wciskany na siłę może tylko pokrzyżować plany.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

forlan
Posty: 8
Rejestracja: śr lis 06, 2019 11:30 pm

pn paź 05, 2020 7:23 am

„Pytanie brzmi. Jak ćwiczyć (jaki plan) na okres październik - marzec ? Może tak: Specjalnie dodaję siłę i core w zamian 3ciego treningu roweru
pon. - WOLNE
wt. - ROWER (Interwały) + wt. - CORE
śr. - Bieg (Interwały)
czw. - Siła (ręce) + Siła (ręce)
pt. - CORE + Bieg (Bieg Przebieżki)
sob. - ROWER (Rower Długie wyjeżdżenie)
niedz. - Bieg (Bieg długi)”


Cześć, a gdzie pływanie?
Wg mnie robienie interwałów rower i dzień pózniej bieg mija sie z celem. Daj nogom odpocząć. Po jednym interwale zrób 2-3 dni lżejszy trening i dopiero następny interwał. Możesz też w jednym tygodniu robić mocniejsze jednostki np na rowerze i lżejsze bieganie, a w następnym tyg odwrotnie.

Myśle ze przebiegniecie maratonu wcześniej to dobry pomysł ale bez specjalnych przygotowań - zrób to tylko po to żeby zapoznać się z dystansem. Jeżeli sie przygotujesz dobrze pod 1/2 to maraton tez przebiegniesz, może nie z najlepszym czasem ale dystans zaliczysz. Zaplanuj start 3-4tyg po ostatnim starcie TRI.
Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

pn paź 05, 2020 9:18 am

Cześć. Ja na Twoim miejscu wzięłabym trenera, niech on ogarnia :) Ty skup się na trenowaniu. Będziesz wiedział jak i co no i trochę będzie wisiał bat nad głową i nie bedzie możliwości odpuszczenia treningu :) .
ODPOWIEDZ