jak nie glaskac wody

Pływanie w triathlonie, open water
Awatar użytkownika
BeKi
Posty: 85
Rejestracja: sob lis 16, 2019 7:51 pm

czw sty 16, 2020 7:39 am

Hej misie,

a wiec wczoraj bylam na technice z trenerem w plytkim basenie. Ja i jescze dwoch facetow. Juz jeden plus dla mnie bo najmniejsza i baba i poczatkujaca i jednak widzialam ze jednak jestem lepsza technicznie, wiec juz mnie cos podbudowalo. Jednak na torze plywam z grupa i jestem najslabsza najwolniejsza.. wszyscy uciekaja mi !
do rzeczy :
-poprawilam pozycje, po czasie jednak miednica brzuch slabnie - rada? cwiczenia stabilizacyjne, planki?
-wyciagniecie na wodzie: zrozumialam jakby ze musze tak reka daaaaaleko siegac w wodzie, ze to reka z ramienia ma sie wydluzyc.. - wczesniej machalam tylko bezsensownie
- efektywne pociagniecie wody :?: :?: :?: :?: :?: nie umiem tego, nie wiem jak mam to wzmocnic, robie niby takie S pod woda, ale mam wrazenie ze ja ta wode glaszcze zamiast brac naped... jak to poprawic ?
lapy sa po prostu slabe? jak nie glaskac wody?
mimo ze perfekcyjnie mowie po niemiecku, moze czegos nie zrozumialam/zle zinterpretowalam? i nie rozumiem trenera gdy krzyczy na mnie jak cos robie zle.. :D

praca nog u mnie dobra, mam dosc mocne nogi po dziadku :P
Awatar użytkownika
robertino
Posty: 910
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:46 pm

czw sty 16, 2020 8:45 am

BeKi pisze:
czw sty 16, 2020 7:39 am
Hej misie,

a wiec wczoraj bylam na technice z trenerem w plytkim basenie. Ja i jescze dwoch facetow. Juz jeden plus dla mnie bo najmniejsza i baba i poczatkujaca i jednak widzialam ze jednak jestem lepsza technicznie, wiec juz mnie cos podbudowalo. Jednak na torze plywam z grupa i jestem najslabsza najwolniejsza.. wszyscy uciekaja mi !
do rzeczy :
-poprawilam pozycje, po czasie jednak miednica brzuch slabnie - rada? cwiczenia stabilizacyjne, planki?
-wyciagniecie na wodzie: zrozumialam jakby ze musze tak reka daaaaaleko siegac w wodzie, ze to reka z ramienia ma sie wydluzyc.. - wczesniej machalam tylko bezsensownie
- efektywne pociagniecie wody :?: :?: :?: :?: :?: nie umiem tego, nie wiem jak mam to wzmocnic, robie niby takie S pod woda, ale mam wrazenie ze ja ta wode glaszcze zamiast brac naped... jak to poprawic ?
lapy sa po prostu slabe? jak nie glaskac wody?
mimo ze perfekcyjnie mowie po niemiecku, moze czegos nie zrozumialam/zle zinterpretowalam? i nie rozumiem trenera gdy krzyczy na mnie jak cos robie zle.. :D

praca nog u mnie dobra, mam dosc mocne nogi po dziadku :P
temat jest trudny do ogarnięcia zdalnie, bez oberzenia Cię w wodzie i bez zobaczenia Twojego pociągnięcia pod wodą. W każdym razie efektywne pociągnięcie to składowa wielu czynników:
- ułożenie ręki i moment jej włożenia do wody - tu ogromne znaczenie ma ruchomość stawu barkowego (swoją drogą nie tylko w tej fazie)
- wczesna pionizacja przedramienia (tzw. wysoki łokieć)
- faza pociągnięcia
- faza dokończenia ruchu
Jeśli nie masz odpowiedniej mobilnośći w stawie, to "z gówna bicza nie ukręcisz" niestety i trzebaby się tym zająć w pierwszej kolejności.
Przy pociągnięciu mocno pracuje nie tylko ręka, ale także najszerszy grzbietu - nie bez kozery pływacy mogą mięśniem motylkowym robić wachlarz

Jest wiele elementów na które być może musisz zwrócić uwagę. Oczywiście wszystkiego na raz nie poprawisz, musisz się skupić na 1-2 elementach. No i nie będę odkrywczy jak powiem, że to musi potrwać. To się utrwala godzinami niestety. Pływanie jest bardzo techniczym sportem i żeby to robić dobrze, trzeba swoje wypływać.

Może masz możliwość, żeby ktoś Cię nagrał na basenie nad i pod wodą. Łatwiej byłoby coś powiedzieć.

A póki co możesz poszukać jak robią to najlepsi na świecie, ale szukaj na youtube długich dystansów - od 400m. Gdy sam pływałem uwielbiałem się wzorować na austrialijskim pływaku Ianie Thorpie. Rzuć sobie okiem na ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=XCn0KEa8Npg
jest słabej jakości, ale super pokazuje to co napisałem wyżej.
Awatar użytkownika
weekendowy
Posty: 157
Rejestracja: śr lis 06, 2019 9:57 am

czw sty 16, 2020 8:55 am

efektywne pociągnięcie w wodzie.... temat rzeka...z własnego doświadczenia widzę, że jak trzymam w miarę technikę pociągnięcia to bardzo szybko się męczę....dlaczego??? Wydaje mi się że:

- organizm musi się przystosować do tego ruchu i po milionie kilometrów poprawnych technicznie będzie szło gładko...jak ktoś pływa technicznie poprawnie od dziecka to jest to dla niego ruch naturalny i może skupiać się na innym elemencie pływania

lub

- ewidentny brak siły...czyt.mięśnie nie są przystosowane do tego typu ruchu czyli dopchnięcia wody...jak nie masz już siły to ręka idzie pod woda po najmniejszej linii oporu

Jestem samoukiem więc moje rady są raczej z kategorii albo się uda albo się nie uda...więc nic nie sugeruję....P.Korzeniowski fajnie tłumaczy...poszukaj filmików na YT i szukaj metody dla siebie...

https://www.youtube.com/watch?v=JPZusiH7GJo
Awatar użytkownika
robertino
Posty: 910
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:46 pm

czw sty 16, 2020 9:04 am

a te ćwiczenie, które wrzucił weekendowy jest faktycznie dobre. Polecam
wgtw88
Posty: 181
Rejestracja: śr lis 06, 2019 11:10 am

czw sty 16, 2020 10:27 am

BeKi pisze:
czw sty 16, 2020 7:39 am

-wyciagniecie na wodzie: zrozumialam jakby ze musze tak reka daaaaaleko siegac w wodzie, ze to reka z ramienia ma sie wydluzyc.. - wczesniej machalam tylko bezsensownie
Mnie trener mówił, że to "jak najdalsze" sięganie niekoniecznie jest optymalne dla amatorów. Dlaczego? Wg niego trenerzy pływania uczą poprawnej 100% techniki jak dla profesjonalistów, tyle że amator nie ma takiej mobilności, by z pełnego wyprostu zacząć ciągnąć wodę, w efekcie traci na tym.
Druga sprawa - podobno lepiej "wydłużać tylną część ciała".

PS: świetny ten filmik z torpedą.
Bol przemija, wynik w internecie pozostaje na zawsze :D

https://www.strava.com/athletes/39890761
Awatar użytkownika
BeKi
Posty: 85
Rejestracja: sob lis 16, 2019 7:51 pm

pn sty 20, 2020 8:29 pm

dzieki Wam za odpowiedzi, biore wszystko do serca, analizuje, staram sie skoncentrowac i poprawiac plywanie z treningu na trening. dzis pociagniecie bylo lepsze, bylam szybsza, czulam to. no ale po jakichs 200m slabne i slabnie pozycja.i dupa. no slaba jestem jesczce. trzeba trenowac
ODPOWIEDZ