Badania w sezonie

Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

pn lut 17, 2020 2:27 pm

:? Nawiązując do smutnego wydarzenia w Gdyni na biegu 10 km z 16 lutego (można wyguglać sobie), chciałabym zapytać jak często i jakie badania wykonujecie?
Ja robiłam do tej pory 1 x na rok:
EKG
echo serca
morfologię
mocz
Ferrytyna + żelazo (wiadomo dlaczego :) )
- D3 –
- Cholesterol profil
- Na, K, Ca, Mg, Fe
TSH
dodatkowo robię sama usg jamy brzusznej
Myślę, czy nie robić częściej z uwagi na wiek :) - raz na pół roku.
Treningi podprogowe - rower robię, gdy ktoś jest w domu, biegi - z grupą, a basen - wiadomo, ktoś czuwa :)
Awatar użytkownika
robertino
Posty: 910
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:46 pm

pn lut 17, 2020 2:41 pm

ja robię podstawowe, w zasadzie to co Ty raz do roku. Nie jestem lekarzem, ale wychodzę z założenia, że skoro echo nie pokazuje wad serca i do tej pory kilka sezonów i wyścigów na wysokiej intensywności przeżyłem, to mnie to nie zabije. Raczej prędzej spadnę ze strychu i skręcę kark ;)
zresztą mój lekarz sportowy mówi, że echo tak naprawdę wystarczy raz na kilka lat
Awatar użytkownika
weekendowy
Posty: 157
Rejestracja: śr lis 06, 2019 9:57 am

pn lut 17, 2020 2:53 pm

Kardiologiczne typu echo + wydolnościowe robiłem rok temu, planowo mam za rok …morfologia, lipidogram co 3-4 miesiące...
Awatar użytkownika
Szajba
Posty: 492
Rejestracja: wt lis 05, 2019 5:04 pm

pn lut 17, 2020 4:46 pm

Jesteś zdrową, aktywną osobą. Zapewne wiesz jak powinna wyglądać miska sportowca, wiesz również jakie korzyści niesie ze sobą odpowiednia regeneracja.
Osobiście nie widzę potrzeby częstszego niż raz w roku przeprowadzania badań jeśli nie występują jakieś symptomy wskazujące na pogorszenie stanu zdrowia.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk

https://www.strava.com/athletes/11696370
lola
Posty: 209
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:40 pm

pn lut 17, 2020 5:02 pm

To ja sie przyznam, ze przez 6 lat przygody z bieganiem tylko raz zrobilem podstawowe badania krwi.
Tlumacze sobie, ze jeszcze mlody jestem ;). Choc to juz nie do konca prawda.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Willi
Posty: 607
Rejestracja: wt lis 05, 2019 9:46 pm

pn lut 17, 2020 6:18 pm

48 lat mój rocznik, także mam w planach dokładne badania w tym roku, do dej pory badałem serce raz :oops: dwa lata temu, ale mam ochotę tak się spódnic trningowo w tym roku, że sam dorosłem do tej myśli.
Awatar użytkownika
olesia
Mistrzyni Stoneman Triathlon Władysławowo
Posty: 808
Rejestracja: śr lis 06, 2019 10:44 am

pn lut 17, 2020 8:19 pm

Fakt, że badania do tej pory ok, wydolnościowe też wyszły super. Z tym, że wiecie, granica możliwości jest ciągle przesuwana, w każdej z 3, a nawet 4 dyscyplin ( nie , nie strefa zmian a siłownia :) ). Strach jest z tyłu głowy, że mimo, iż wszystko idzie raczej dobrze, to przez jakieś niedopatrzenie przegapi się coś w organizmie.
Awatar użytkownika
robertino
Posty: 910
Rejestracja: wt lis 05, 2019 3:46 pm

pn lut 17, 2020 10:19 pm

wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Czasem zdarza się, że sportowcy światowej klasy, którzy są po stokroć lepiej przebadani od nas, umierają na treningu.
Nie jest moim celem straszyć kogokolwiek, tylko piszę, że nie na wszystko mamy realny wpływ. Te w miarę podstawowe badania robione raz, dwa razy w roku powinny wykluczyć większość ukrytych wad, które mogą prowadzić do nieprzewidzianych skutków


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Awatar użytkownika
Ariel
Posty: 102
Rejestracja: wt lis 05, 2019 9:37 pm

pn lut 17, 2020 10:38 pm

Kiedys robilem wiecej badan
Teraz co jakies 3-4 miesiace staram sie zrobic morfologie kontrolnie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
BeKi
Posty: 85
Rejestracja: sob lis 16, 2019 7:51 pm

wt lut 18, 2020 11:27 am

Ja się zrobiłam bardzo wrażliwa i wsłuchuję w swoje ciało. I jakbym mi coś „niepasowalo” to szukałaby specjalisty. A jeśli pasuje - to morfologię uważam 2-4 razy w roku.. i chyba tyle :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ