Dieta ketogeniczna w Triathlonie

cichawodabrzegirwie
Posty: 7
Rejestracja: wt lis 05, 2019 9:53 pm

ndz lut 09, 2020 11:54 am

Jestem na diecie ketogenicznej od 2 miesiecy. Rozpoczalem adaptacje od 3 dni glodowki (3 litry wody na dzien + 1 kawa rano z olejem mct), nastepnie zywilem sie zgodnie z zasadami keto - tluszcze: 75-80%, bialko: 15-20%, węglowodany: 5%. Te proporcje utrzymuje po dzis dzien. Poniewaz wracam do tri po dluzszej przerwie moje treningi sa jeszcze lekkie w tlenie z niewielka liczba akcentow na poszczegolnych jednostkach treningowych. Adaptacja do keto (keto grypa byla po 1-szym tygodniu, trwala jakies 5 dni) musiala przebiec prawidlowo poniewaz obecnie spadlo mi laknienie, jem 2 lub 3 posilki dziennie i nie czuje spadkow energii w trakcie dnia, nie odczuwam glodu, waga leci oraz sa zupelnie inne doznania po treningach, niczym gdy bylem na weglach. Po pierwszym miesiacu wprowadzilem „intermittent fasting” - robie 16/8 - 2 lub 3 posilki jem w trakcie tych 8 godzin, pozniej jest post.

Poniewaz zamierzam teraz wydluzyc jednostki treningowe oraz wejsc na wyzsze obciazenia pojawiaja sie moje pytania odnosnie suplementacji, kalorycznosci posilkow i zywienia w trakcie zawodow:

1) czy stosowac jak obecnie zasade ze jem do syta i nie patrzec sie na kalorie? Jesli odczuje spadek energii na treningach to wowczas dokladac kalorie? Czy od samego poczatku liczyc kalorie?

2) co pic/jesc w trakcie dluzszych i mocniejszych treningow? - obecnie jest to woda z sola himalajska, glowa zaczyna sie domagac czegos co ma smak. Czasami wlatuje rosol:) Zna ktos z Was jakies energetyki keto, ktore sie sprawdzaja przy dluzszych wysilkach i sa dostepne w Polsce? Jakies suple, ktore mozna/nalezy stosowac przed/po/w trakcie treningu?

3) pytanie, ktore najbardziej mnie nurtuje to zywienie w trakcie zawodow na pelnym dystansie Ironman? - wiadomo, ze zywienie na punktach zywieniowych jest oparte o wegle/cukry, jak w takim razie poradzic sobie z zywieniem w trakcie zawodow bedac na keto, zeby byc w stanie ukonczyc zawody i nie brac plecaka z jedzeniem na trase :D Co sie moze wydarzyc jesli w trakcie wyscigu przerzuci sie na zele od organizatora, ktore sa przeciwstane zasadom diety ketogenicznej? - pewnie wizyta w toy-toy nieunikniona? :? Ktos mial taka sytuacje? Oczywiscie przetestuje to na sobie i podziele sie wrazeniami. :D :D :D

Bede wdzieczny za odpowiedzi od praktykow, ktorzy siedza w temacie keto i maja juz swoje patenty i rozwiazania.
Opportunities don't happen. You create them.
Awatar użytkownika
Szajba
Posty: 492
Rejestracja: wt lis 05, 2019 5:04 pm

ndz lut 09, 2020 12:37 pm

Intermittent fasting na keto diecie to przerost formy nad treścią. Czy będziesz stosował czy nie, niewiele wniesie.
ad.1 O ile Twoim celem jest dieta sama w sobie, możesz kierować się wzrostem lub spadkiem masy ciała, jednak jeśli chcesz zredukować liczenie kalorii to podstawa.
ad.2 Przy dłuższych treningach na niskiej intensywności, najlepszym rozwiązaniem jest woda i jakikolwiek energetyk jest tu zbędny. O ile potrzebujesz jakiegoś smaku możesz posiłkować się dodatkiem dajmy na to soku z cytryny czy grejpfruta. POdczas intensywnych treningów śmiało możesz dorzucić węgli i o ile nie będą to jakieś kosmiczne ilości (do 50-75g) nie powinny Cię z keto wyprowadzić.
ad.3 Bezpośrednio przed zawodami i na zawodach śmiało uderzaj w węgle tylko sprawdź najpierw jak Twój organizm będzie się "wychylał". Możesz dodatkowo wspomóc się MCT, ale czy to się przełoży na wynik to trudno powiedzieć. Generalnie przed dłuższym wysiłkiem dobrze jest się "naładować" i tłuszczem i węglami.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk

https://www.strava.com/athletes/11696370
Awatar użytkownika
kajet
Posty: 1180
Rejestracja: wt lis 05, 2019 2:15 pm

śr lut 12, 2020 8:51 am

Nie wiem, czy na forum jest wiele osób stosujących ekstremalne formy odżywiania.

Możesz poszperać w filmach na tym kanale lub poszukać artykułów Dana Plewsa, bądź podcastów, których był gościem.
Zaproś tu swoją kuzynkę lub wujka - będzie weselej.
www.enduhub.com/kajet
superfrog
Posty: 169
Rejestracja: wt lis 05, 2019 5:33 pm

śr lut 12, 2020 12:27 pm

Nie wiem nic na temat energetyków keto, ale większość treningów biegowych robię na czczo, też mocne interwały czy wybiegania ponad 30km. Używam elektrolitów high5 zero, bez węgli. Są różne smaki, ja preferuję bezsmakowe.
IM Malbork 9:40 5/201
1/2 Bełchatów 4:31 5/78
O Blachownia 2:07 9/236
1/4 Radłów 2:04:18
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
Awatar użytkownika
rado
Posty: 78
Rejestracja: pt lis 08, 2019 1:04 pm

śr lut 12, 2020 5:03 pm

U mnie IF 16/8 sprawdziło się idealnie na roztrenowaniu, bo waga stała w miejscu. Po rozpoczęciu treningów nie miałem ochoty i siły na treningi (przy normalnym żywieniu) i jest to podobno normalny objaw.
Co do keto, to szwagier zasuwa na siłowni i na keto jest wszystko ok. Nawet łączył to z IF dla szybszego spadku wagi. Kalorii nie liczył. Ja na tą chwilę za bardzo lubię piwa craftowe, żeby zrezygnować z węgli ;)
Myślę, że jeżeli nie przekroczysz tych 5% węgli, to na pewno nie wyjdziesz z ketozy.
Ciekawi mnie jak pójdą Ci mocniejsze treningi na keto. Pisz jak to się sprawdza.
j33mbo
Posty: 89
Rejestracja: śr sie 19, 2020 11:37 am

śr sie 19, 2020 3:24 pm

Dzień dobry,
pierwszy post na forum, to wypada ładnie się przywitać.

Na keto jadę od ponad roku.
Mniej więcej od tego samego czasu przeszedłem na treningi nie przekraczające tętna aerobowego (w moim przypadku to około 145), mieszane z rzadkimi interwałowymi.

W tym czasie było kilka startów na 1/4 , parę półmaratonów , w tym roku na razie tylko 1/2 IM.
Na zawodach nie miałem jeszcze odwagi lecieć bez ładowania żeli czy innych węglowodanów, ale kilka dużych treningów (woda-rower-bieg, rower-bieg, rower) zrobiłem bez żadnego odżywiania.

Po ostatnim 1/2 gdzie ładowałem żele ze strachu (prewencyjnie) - dalej nie wiem czy mi one w czymś pomogły.

Jak oglądam na YT Bena Greenfielda, który jechał tri na keto już dawno, to jego system żywieniowy na zawody oparty jest na rzeczach raczej nie dostępnych w PL.

Próbowałem załadować mieszankę białka i tłuszczy na jednych zawodach i skończyło się wizytą w Toi-toi przy trasie.

Zasadniczo ciągle poszukuję, z chęcią posłucham doświadczeń w tym zakresie.


P.S.
W tę sobotę (22.08) lecę 1/4, nie zamierzam nic spożywać tylko elektrolity.
j33mbo
Posty: 89
Rejestracja: śr sie 19, 2020 11:37 am

pt sie 28, 2020 10:35 am

a propos adaptacji do keto:
zrobiłem sobie badania oksydacji tłuszczu w trakcie biegania.
Przy 133HR palę jeszcze sam tłuszcz - około 1,7g/min
Przy 146HR wydatek energetyczny zasilany jest 96% z tłuszczu - 1,9g/min

Interesowało mnie moje tętno na progu tlenowym - czyli 158 HR - wtedy palę 20kcal/minutę z czego 81% z tłuszczu co daje 1,82 g/min (przy 1g=9kcal) i 19% z węgli 0,96g/min (przy 1g=4kcal)

Wyniki trochę mnie zaskoczyły, spodziewałem się 1,5g/min tłuszczu maksymalnie.
ODPOWIEDZ